לוגו של בי גרין דבוראות ביתית beegreen
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
ווראה, מזיק לדבורים, כוורות דבורים ביתיות בי גרין

אקרית הוורואה

אקרית הוורואה היא חרק טפילי קטן הפוקד את כוורות דבורי הדבש וניזון מדמם ומתאי השומן של דבורים בוגרות ודבורים מתפתחות (זחלים וגלמים). הוורואה אנדמי לאסיה והתגלה לראשונה בארצות הברית בשנת 1987. לדבורה האסייתית שערות צפופות על רגלייה, שערות אלו עזרו לה להעיף את הוורואה מעל הגוף של חברותיה, כאשר הוורואה פגש את הדבורה המערבית, לה אין שערות צפופות כמו לחברתה האסייתית, הוא התבסס ושגשג. מאז, הוורואה הפך לאיום הגדול ביותר על דבורי הדבש והתפשט כמעט לכל מדינה שבה נמצאות דבורי דבש.

קרדית הוורואה נמצאת לרוב על דבורים בוגרות, היא מחדירה את חלקי הפה שלה וניזונוה מדם הדבורה. הוורואה יכולה גם להיצמד לדבורים המתפתחות, להעביר וירוסים ומחלות, דבר שעלול להוביל לעיוותים (כנפיים עקומות) ולהפחתת שיעור ההישרדות.

ההשפעות של אקרית הוורואה על דבורי הדבש יכולות להיות הרסניות. לכוורות הנגועות בקרדית ורואה יש שיעורי הישרדות נמוכים יותר, הצלחת רבייה נמוכה יותר וייצור דבש מופחת. בהדבקות חמורות, כל הכוורת עלולה למות.

ישנן מספר דרכים לטפל באקרית הוורואה בכוורות דבורי דבש. אחת השיטות הנפוצות היא שימוש בטיפולים כימיים, כגון קוטלי אקריות, אשר מורחים על הכוורת או על הדבורים עצמן. עם זאת, טיפולים כימיים יכולים להיות רעילים לדבורים ויכולים גם להיות בעלי השפעות שליליות על הסביבה ואף להופיע בדבש שלנו.

ישנם כוורנים המשתמשים בשילוב של שיטות כימיות, ביולוגיות ואורגניות כדי לטפל בוורואה. שיטות אלו יכללו שימוש בטורפים טבעיים של אקרית הוורואה, כגון מינים מסוימים של  זוטעקרביים או פטריות.
פתרון אורגני לרוב יכלול שימוש בחומצה אוקסלית או מקלות טימול.

כדבוראים חשוב מאוד לעקוב באופן קבוע אחר הכוורות לאיתור אקרית ורואה, במיוחד בעונה בה הכוורת גדלה. ולנקוט בפעולות מונעות כדי לטפל בהן לפי הצורך. בניגוד לשאר מזיקי הדבורים, גם כוורת חזקה לא תצליח להתמודד עם אקרית הוורואה ללא עזרתנו. טיפול מונע יכול לעזור להגן על בריאות הדבורים ולהבטיח את הישרדות הכוורת שלכם.

היה מעניין? שתפו את הפוסט-