לוגו של בי גרין דבוראות ביתית beegreen
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
דבורים במים בי גרין כוורות ביתיות

דבורים ומים

דבורים כמו כל יצור חי זקוקות למים בכדי לחיות

שתי הסיבות העיקריות לכך שדבורים זקוקות למים, מלבד שתייה, הן..

שימוש במים לוויסת הטמפרטורה בכוורת.

שימוש במים כחומר לדילול הדבש כשהוא מתגבש.

שתי הסיבות הללו הן עונתיות, אז בואו נדבר תחילה על השימוש במים בקיץ.

מים לדבורים בקיץ

דבורי דבש אוהבות לשמור על הכוורות שלהן בטמפרטורה קבועה של 33-36 מעלות צלזיוס. זוהי הטמפ' האידיאלית בשבילן.
שמירה על טמפרטורת הכוורת חשובה במיוחד בקיץ בעונת גידול הוולד.
עודף חום עלול למנוע מהוולדות להשלים את מחזור הפיכתם לדבורה בוגרת ( תא הוולדות בנוי משעווה ושעווה נמסה בטמפרטורות קיצוניות).

חלק מהדבורים הפועלות, שתפקידן חיפוש מזון, יעדיפו להשקיע את זמנן באיסוף מים.
כאשר הן עוזבות את הכוורת ומוצאות מקור מים איכותי, הן ימלאו את קיבת הדבש שלהן בנוזל החיים (זה לא רק לדבש אחרי הכל!) והוא יגיע איתן חזרה לכוורת שם הן יפקידו את הנוזל אצל אחת מדבורות הבית וזו תכניס אותו למעמקי הכוורת ולהמשך השימוש בו.

דבורת הבית תישא את המים אל החלה, תפלוט אותם על התאים ועל ידי אידוי המים תקרר את הכוורת. כן, דבורים יוצרות מיזוג אוויר משלהן. מגניב נכון?

 מים לדבורים בחורף

בחורף, דבורי דבש משתמשות במים כדי לדלל דבש מגובש, התגבשות היא תופעה טבעית בדבש. הדבורים מעדיפות את הדבש שלהן נעים וחלק, בדיוק כמונו, ולכן הן משתמשות במים כדי לדלל את הדבש המגובש לצריכה.

זכרו שדבורי דבש זקוקות לכמות גדולה של דבש בכדי לעבור את החורף. העובדות צריכות מסה גדולה של פחמימות שיעזרו להן לחמם את הנחיל ולהגן על המלכה. דבורים שאינן מסוגלות לאסוף מספיק דבש לחורף עלולות לגווע ברעב. רעב הוא אחת הסיבות העיקריות לאובדן מושבות במהלך החורף.

אז עכשיו כשהבנו למה דבורי דבש זקוקות למים, בואו נדבר על איך ההתנהגות שלהן מתאימה באופן ייחודי לאסוף מים לעצמן ולמושבה שלהן.

איך הן אוספות מים?

לדבורת הדבש יש כמה התאמות פזיולוגיות לאיסוף מים. הן כוללות את השימוש בחוטם, חוש הריח שלהם, תכונה הידרופובית של הכנפיים, ריקודים ספציפים והתנהגות ייעודית לחיפוש מזון.

החוטם

כפי שציינתי קודם, דבורת הדבש משתמשת בחוטם שלה, דמוי הקש, כדי לאסןף מים. לאחר היניקה, היא תאחסן את המים בקיבת הדבש שלה, בכדי להעביר בבטחה את הנוזל בחזרה לכוורת.

מחקר מאוניברסיטת טולוז מצא שדבורת הדבש רגישה יותר לטעמים מלוחים ומתוקים מאשר לטעמים מרירים. הם הדגימו זאת על ידי התבוננות באיזו מהירות יהפוך חוטם הדבורה לפעיל כאשר יוצגו לו טעמים שונים. ממחקר זה אפשר ללמוד כי לדבורת הדבש יש משיכה טבעית למים בעלי אחוז מינרלים גבוה.

דבורים מריחות מים

לדבורת הדבש יש חוש ריח מאוד מאוד מפותח ובשונה מאצלנו הן לא מריחות דרך האף..
הן משתמשות באנטנות וברגליים הקדמיות שלהן כדי "להריח" חומרים שונים, כולל פרחים ריחניים כמו גם מים.

עכשיו, אולי אתם חושבים, אבל מים הם חסרי ריח. איך הדבורים מריחות את זה? הדבורים משתמשות בריחם של המינרלים המצויים במים, מלח, כלוריד ומינרלים אחרים שדבורי הדבש מחפשות אחריהם, כרמז לנוכחות מים באיזור.

התכונה ההידרופובית של כנפיי הדבורה

דנו כיצד הדבורים משתמשות בכנפיהן כדי לאוורר טיפות מים בכוורת, ויוצרות מערכת מיזוג אוויר מתוצרת דבורים. אבל, הן גם משתמשות בהידרופוביות של הכנפיים שלהן כדי להימנע מטביעה. אחת הדאגות הגדולות ביותר של דבוראי בעת מתן מקור מים לדבורים שלו היא לוודא שהדבורים שלו לא יכולות לטבוע בו 

אם דבורת דבש נופלת למקור מים, היא יכולה לנסות להשתמש בכנפיה בכדי לא לטבוע, אך למרות זאת אין לה מאה אחוזי הצלחה, וייתכן שעדיין תמצא דבורה טובעת בבריכת מים.

ריקוד הדבורים למים

מכירים את ריקוד הדבורים? סדרה מדהימה זו של תנועות שפועלות עושות כדי לכוון את חברותיהן לכיוון מצבור מזון איכותי, משמש גם ככלי תקשורת להפנות את הדבורים האחרות לכיוון המים.

מישהו צמא?

לרוב הדבורים שיצאו מהכוורת לחיפוש מזון יהיו דבורים מבוגרות יותר. לדבורים מסויימות יש גם תת התמחות באיסוף מים. לאחר שהדבורה אספה מים והגיעה איתם אל הכוורת, היא תיגש אל דבורות הבית ותגיש להם את המים. אם אף דבורת בית לא תגיע כדי לאסוף את המים, הדבורה הסיירת תראה את זה  כסימן שאין צורך במים כרגע בכוורת והיא תתפנה לאיסוף משאבים אחרים עבור המושבה, אבקה, צוף או שרף עצים לייצור פרופוליס.

מחקר מדעי אחר מצא שדבורים המתמחות באיסוף מים עשויות למצוא מים מלוחים טוב יותר מהפעולות ללא ההתמחות.  מכיוון שמלח חיוני לדבורים לתהליכים מטבוליים ולגידול וולדות, עובדות אלה המחפשות מים ממלאות תפקיד קריטי בנחיל.

דבורים אוהבות מים מלוכלכים

דבורים אוהבות את המים שלהן עם מעט תיבול.
כמו שאמרנו הן נמשכות למים מלוחים, מים עם כלור ומים עם מינרלים אחרים כמו אשלגן ומגנזיום. אנחנו לא יודעים הרבה על הדרישות של דבורת הדבש לויטמינים ומינרלים, אבל אנחנו יודעים שהן מחפשות אותם בצורה פעילה יותר בסתיו כאשר יש צורך גדול לוויטמינים ומינרלים כדי להתכונן כראוי לחורף.

מה זה אומר לנו כדבוראים?
החליפו את המים מדי פעם אבל אל תתעסקו עם עלים, מקלות ושאר פסולת במים.

למעשה, כאשר אתם מספקים לראשונה מקור מים לדבורים, שקלו להוסיף מלח, סוכר או כלור כדי למשוך אותן אל המים. אין צורך לעשות זאת בכל פעם שאנחנו מרעננים את המים, אלא רק בהתחלה כדי לעזור לדבורים שלנו לדעת היכן לחפש. ברגע שהן ימצאו מקור מים שהן אוהבות, הן יחזרו אליו שוב ושוב.

אל תגרום לשכנים שלך לשנוא אותך

היכן עוד יכולות הדבורים למצוא מים מלוחים? בריכת המים של השכן שלך.

כאשר אתה לא מספק מקור מים למושבה שלך, הן ימצאו מקור מים בכל מקום שהן יכולות. 

בנוסף, דבורים לא תמיד יודעות (ככל הידוע לנו) אם מקור מים מכיל חומרי הדברה.  אתה יכול לראות את הדבורים שלך מסתובבות במרזבים, בשלוליות בכביש או במקומות אחרים שהן כנראה צריכות להתרחק מהם שוב, הדרך הטובה ביותר להגן על הדבורים שלך היא לספק להן מים איכותיים קרוב לבית.

מחשבות אחרונות

הדבורים שלנו זקוקות למים ותפקידנו כדבוראים לספק להן תנאים אידיאלים לגדול בהם.
הקפידו לבדוק את מקור המים שלכם פעם ביום, במיוחד בקיץ.

היה מעניין? שתפו את הפוסט-