לוגו של בי גרין דבוראות ביתית beegreen
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
זוטעקרבים, כוורות דבורים ביתיות בי גרין

זוטעקרבים

דמויי-עקרבים, הידועים גם כזוטעקרבים, הם עכבישונים קטנים שנמצאים לרוב בגינות, בתים ואזורים אחרים עם אוכלוסיית חרקים עשירה. למרות המראה שלהם, הדומה לזה של עקרב, דמויי-עקרבים למעשה שונים למדי מעמיתיהם הארסיים. אורכם הוא בדרך כלל פחות מ-10 מילימטרים. יש להם זוג טפרים ארסיים בהם הם משתמשים כדי ללכוד חרקים קטנים. בעוד שהארס שלהם אינו מזיק לבני אדם, זוטעקרבים יכולים להיות יעילים למדי בחיסול מזיקים, דבר שהופך אותם לתוספת חשובה לכל מערכת אקולוגית. 

מזיק אחד שידוע כי דמויי-עקרבים טורפים הוא אקרית הוורואה, טפיל הפוגע בדבורי דבש ועלול לגרום נזק משמעותי לכוורות. אקרית הוורואה ניזונה מדם ותאי שומן של הדבורים והוולדות ויכולה להעביר וירוסים, דבר אשר מוביל להפחתת התפוקה של הכוורת ואף להתמוטטות הנחיל. 

זוטעקרביים הוכחו כיעילים בשליטה על אוכלוסיות אקרית הוורואה בכוורות. הם עושים זאת על ידי טריפת הוורואה, כמו גם הביצים והזחלים שלהן. התנהגות טורפת זו מסייעת להפחית את מספר האקריות בכוורת.

מחקרים הוכיחו כי לנוכחות זוטעקרביים בכוורת יש השפעה חיובית על דבורת הדבש. המחקרים אשר נערכו מצאו שלכוורות עם מספר גבוה יותר של זוטעקרביים יש שיעור נמוך יותר של נגיעות אקרית הוורואה ושיעורים גבוהים יותר של ייצור דבש. דבר זה מצביע על כך שזוטעקרביים עשויים למלא תפקיד מרכזי ביחסים בין דבורי דבש ואקרית הוורואה וע”י זה למנוע שימוש בחומרים כימיים מסוכנים המשמשים כיום את הכוורנים.

הקשר בין זוטעקרביים ואקרית הורואה הוא דוגמה מעניינת לאינטראקציות מורכבות המתרחשות בטבע. על ידי טריפת הוורואה ושיפור בריאות הכוורת, זוטעקרביים מדגימים את החשיבות של הבנת היחסים בין המינים השונים ושימוש ביחסים טבעיים אלו כתחליף לחומרים כימיים על מנת להבין ולהגן על הסביבה שלנו בצורה מקיימת יותר. 

היה מעניין? שתפו את הפוסט-