לוגו של בי גרין דבוראות ביתית beegreen
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סוגי הדבורים בי גרין כוורות ביתיות bee green

סוגי הדבורים

דבורים הן יצורים מרתקים הממלאים תפקיד מכריע במערכת האקולוגית שלנו. ישנם למעלה מ-20,000 מינים ידועים של דבורים בעולם, כל אחד עם מאפיינים והתנהגויות ייחודיות משלו. בבלוג זה נחקור את סוגי הדבורים השונים, תוך התמקדות מיוחדת בדבורת הדבש, אחד ממיני הדבורים המוכרים והחשובים ביותר.

ראשית, נתחיל בסקירה קצרה של דבורים באופן כללי. דבורים הן חרקים השייכים לסדרה "דבוראים" Hymenoptera, הכוללת גם נמלים וצרעות.
הדבורים ידועות ביכולתן לייצר דבש, בו הן משתמשות כמקור מזון, ובתפקידן בהאבקת פרחים וצמחים. לדבורים יש מבנה חברתי מורכב, עם מערכת היררכית הכוללת מלכת דבורים,זכרים ונקבות עמלות.

נתחיל דווקא מ..

דבורת העץ:

דבורת העץ היא דבורה שמנמנה, מאביקה נהדרת ויצור בעל מזג עדין מאוד.
רבים מבלבלים בינה לבין הצרעה המזרחית (דבור) הידועה לשמצה, אך דבורת העץ היא יצור אותו נרצה לראות, כמה שיותר, בגינתנו. דבורת העץ בדרך כלל מקננת בעצים ומכאן מגיעה שמה. מינים מסויימים מקננים באדמה ובקנים חלולים. בכדי למשוך את דבורת העץ לגינתכם, אתם מוזמנים לסדר כמה מקלות במבוק חתוכים (כמה סנטמינטרים בודדים) אחד ליד השני ולהציע לדבורה בית גידול אידיאלי.דבורת העץ מהווה שלב ביניים בין דבורים יחדניות לבין דבורת הדבש החברתית.

סוג נוסף במשפחת הדבוריים היא 

דבורת הבומבוס.
דבורת הבומבוס היא מאביקה חשובה בטבע ובחלקאות.
דבורת הבומבוס חיה חיי קהילה בכוורת קטנות יחסית, כמה מאות או אפילו עשרות פרטים בניגוד לדבורת הדבש המונה עשרות אלפי פרטים בכוורת.
דבורת הבומבוס מסוגלת לעקוץ מספר רב של פעמים אך לרוב לא תתקוף בני אדם.
כמו דבורת הדבש גם הבומבוס סובלת מאובדן בתי גידול ושטחי מרעה ומריסוסים כימיים.

דבורת הדבש

אחד מסוגי הדבורים המוכרים ביותר הוא דבורת הדבש. דבורי דבש נמצאות בכל העולם וידעות ביכולתן לייצר דבש, אותו הן מאחסנות בחלות בתוך הכוורת שלהן. דבורי דבש הן חרקים חברתיים וחיות במושבות שיכולות להיות מורכבות מאלפי פרטים. מלכת הדבורים היא אם כל הדבורים במושבה ואחראית על הטלת ביצים.
הזכרים אחראים להזדווגות עם המלכה, ונקבות הדבורים אחראיות על מגוון משימות, כולל חיפוש מזון, בנייה ותחזוקה של הכוורת וטיפול בדבורים הצעירות.

דבורת הדבש מתחלקת לשבעה מינים שונים.
אחד מהמינים היא הדבורה הננסית.

דבורה קטנטנה שמקורה בדרום מזרח אסיה.
הדבורה הננסית בונה את קיניה על עצים ומייצרת דבש בכמויות קטנות.
לאחרונה הגיעה הדבורה הננסית לארצנו והפכה למין פולש. החשש הוא שהדבורה הננסית תתחרה על משאבים עם דבורת הדבש ואף תעביר מחלות ומזיקים שטרם נראו בארצנו. אם חשש זה יתממש הרי שזו תהיה פגיעה קשה בענף הדבוראות בפרט ובחקלאות בישראל בכלל.

מין נוסף של דבורת הדבש נקרא, "הדבורה המערבית", בו מספר תתי מינים בולטים שנכתוב עליהם בהרחבה –

דבורים איטלקיות (Apis mellifera ligustica)

דבורים איטלקיות הן אחד מגזעי דבורי הדבש הנפוצים ביותר באירופה וברחבי העולם. הם ידועים במזגן העדין וביכולת הפקת הדבש החזקה שלהם. דבורים איטלקיות גם טובות בהסתגלות לאקלים וסביבות שונות.

יתרונות:

מזג עדין: דבורים איטלקיות ידועות במזגן העדין, מה שמקל על העבודה איתן עבור כוורנים.

יכולת הפקת דבש חזקה: דבורים איטלקיות ידועות ביכולת הפקת הדבש החזקה שלהן, מה שהופך אותן לבחירה אטרקטיבית עבור כוורנים המעוניינים למקסם את ייצור הדבש.

יכולת הסתגלות: דבורים איטלקיות טובות בהסתגלות לאקלים וסביבות שונות, מה שהופך אותן לבחירה פופולרית עבור כוורנים ברחבי העולם.

חסרונות:

רגישות למחלות: ידוע כי דבורים איטלקיות רגישות למחלות מסוימות, כמו אקרית הורואה ומחלת ולד אמריקאי, שעלולות לגרום לבעיות משמעותיות עבור כוורנים.

נטייה להתנחל: ידוע כי לדבורים איטלקיות יש נטייה חזקה להתנחל, מה שעלול להקשות על ניהולן עבור חלק מהדבוראים.

הדבורה האיטלקית היא תת המין  הנפוץ ביותר בישראל.
החברה מאיטליה הגיעה לארץ בשנות ה-50 ובמהרה דחקה הצידה את הדבורה הסורית הידועה במזגה החם וביכולת ייצור הדבש הנמוכה שלה..מנגד הדבורה הסורית הייתה מאוד מאוד מותאמת לאיזורנו לאקלים השורר בו ולשנות בצורת קשות.

דבורים קרניולניות (Apis mellifera carnica)

דבורי קרניולן מקורן באזור קרניולה בסלובניה וידעות בצבען הכהה ובגודלן הקטן. הם ידועים במזגן העדין וביכולתם לחסוך באנרגיה ובמשאבים, מה שהופך אותם למתאימים היטב לאקלים קר יותר.

יתרונות:

מזג עדין: דבורי קרניולן ידועות במזגן העדין, מה שמקל על העבודה איתן עבור כוורנים.

שימור אנרגיה: דבורי קרניולן ידועות ביכולתן לחסוך באנרגיה ובמשאבים, מה שהופך אותן למתאימות לאקלים קר יותר.

ייצור דבש: דבורי קרניולן ידועות ביכולת הפקת הדבש הטובה שלהן, מה שהופך אותן לבחירה אטרקטיבית עבור כוורנים המעוניינים למקסם את ייצור הדבש.

חסרונות:

רגישות למחלות: כמו דבורים איטלקיות, ידוע כי דבורי קרניולן רגישות למחלות מסוימות, כגון אקרית הורואה ומחלת ולד אמריקאי.

נטייה להתנחל: לדבורים קרניולן ידוע גם כבעל נטייה חזקה להתנחל, מה שעלול להקשות על ניהולן עבור חלק מהדבוראים.

דבורים קווקזיות (Apis mellifera caucasica)

דבורים קווקזיות ילידיות באזור הקווקז והן ידועות בגודלן הגדול ובפרוותן העבה. הם מתאימים היטב לאקלים קר וידועים ביכולת הפקת הדבש הטובה שלהם.

יתרונות:

סבילות לקור: הדבורים הקווקזיות ילידיות באזור הקווקז והן ידועות ביכולתן לסבול טמפרטורות קרות, מה שהופך אותן מתאימות לאקלים קר יותר.

ייצור דבש: הדבורים הקווקזיות ידועות ביכולת הפקת הדבש הטובה שלהן, מה שהופך אותן לבחירה אטרקטיבית עבור כוורנים המעוניינים למקסם את ייצור הדבש.

חסרונות:

רגישות למחלות: כמו גזעים אירופאים אחרים של A. mellifera, ידוע שדבורים קווקזיות רגישות למחלות מסוימות, כמו אקרית הורואה ומחלת ולד אמריקאי.

נטייה להתנחל: לדבורים הקווקזיות ידוע גם נטייה חזקה להתנחל, מה שעלול להקשות על ניהולן עבור חלק מהדבוראים.

דבורי באקפאסט (Apis mellifera buckfastensis)

 דבורי באקפאסט הן גזע היברידי שפותח על ידי האח אדם במנזר באקפאסט בדבון, אנגליה. הם ידועים במזגן העדין וביכולת הפקת הדבש הטובה, והם פופולריים בקרב כוורנים ברחבי העולם.

יתרונות:

מזג עדין: דבורי באקפאסט ידועות במזגן העדין, מה שמקל על העבודה איתן עבור כוורנים.

ייצור דבש: דבורי באקפאסט ידועות ביכולת הפקת הדבש הטובה שלהן, מה שהופך אותן לבחירה אטרקטיבית עבור כוורנים המעוניינים למקסם את ייצור הדבש.

חסרונות:

רגישות למחלות: כמו גזעים אירופאים אחרים של A. mellifera, ידוע כי דבורי באקפאסט רגישות למחלות מסוימות, כגון אקרית הורואה ומחלת ולד אמריקאי.

נטייה להתנחל: לדבורים באקפאסט ידוע גם יש נטייה חזקה להתנחל, מה שעלול להקשות על ניהולן עבור חלק מהדבוראים.


דבורת הדבש האיברית (Apis mellifera iberiensis)

תת מין שקיין בחצי האי האיברי (פורטוגל וספרד), יודעין בצבען הכהה יותר וההתאמה שלהם למקום הגידול שלהם.

יתרונות:

התאמה: הם מותאמים היטב לאקלים ולסביבה של אזור זה (בצורות ואקלים יבש), מה שאומר שהם עשויים להיות מתאימים יותר לשרוד ולשגשג בתנאים אלה מאשר תת-מינים אחרים של דבורי דבש.

טווח רחב: דבורי דבש איברי ידועות ביכולתן לחפש מזון בטווח רחב של מרחקים ולאסוף מגוון סוגים שונים של אבקה וצוף. זה יכול להוביל למגוון גדול יותר של דבש ומוצרי כוורת אחרים.

מזג עדין: לדבורי דבש איברי יש מוניטין של עדינות וקלות לעבודה, מה שמקל על העבודה איתן עבור הכוורנים

חסרונות:

חוסר התאמה: ייתכן שדבורי הדבש האיברי אינן מותאמות היטב לאקלים או לסביבות אחרות מחוץ לחצי האי האיברי. זה יכול להפוך את זה למאתגר יותר להחזיק אותם בהצלחה בחלקים אחרים של העולם.

רגישות למחלות: דבורי דבש איברי עשויות להיות רגישות יותר למחלות או טפילים מסוימים הנפוצים באזור מולדתם. זה עלול להוביל לשיעורי תמותה גבוהים יותר או לבעיות אחרות בכוורת.

ייצור דבש: דבורי דבש איברי אינן פרודוקטיביות כמו תת-מינים אחרים של דבורי דבש מבחינת כמות הדבש או מוצרי כוורת אחרים שהם מייצרים. זה יכול להוות חיסרון עבור כוורנים.

דבורים הן יצורים מגוונים ומרתקים להפליא. מדבורי דבש ועד דבורים חסרות עוקץ, ישנם סוגים רבים שונים ומשונים של דבורים שניתן למצוא בכל רחבי העולם. כל אחת מהדבורים הללו ממלאת תפקיד חיוני במערכת האקולוגית וכדאי ללמוד עליה ולהגן עליה.

היה מעניין? שתפו את הפוסט-