קבוצת דבורים

תככים ומזימות בעולם הדבורים

אגדות אורבניות מספרות על תקופה שבה נשים שלטו בעולם. אמנם לתקופה זו אין שום הוכחה, אבל נראה שהרבה מאיתנו יסכימו או ירצו להאמין שעולם שנשים שולטות בו יהיה מאוזן יותר ושוויוני, עם פחות אגו ופחות ניצול.  אז האם אצל הדבורים המצב שונה? מי בשלטון והאם המציאות טובה יותר?

עולם הדבורים הוא ייחודי ומרתק, עם יחסי כוחות וחוקים משלו.

איך זה עובד מבחינת זכרים-נקבות?
כוורת מורכבת בעיקר מדבורות פועלות ומלכה אחת. במהלך עונת הרבייה הכוורת תיצור מספר מוגבל של זכרים בשביל להפיץ את הגנים של הכוורת לנחילים חדשים. לאחר סיום תקופת הרבייה הדבורות מוציאות את הזכרים החוצה ונותנות להם לרעוב בחוץ (!).
הזכרים גדולים יותר מדבורה פועלת אבל אין להם עוקץ. הם די מוגבלים ואינם יכולים לאכול לבד (מתחיל להזכיר מישהו הא?). הדבורות מאכילות אותם ודואגות לכל מחסורם עד שהם נהפכים לעול על הכוורת.

ומה קורה בשלטון הכוורת?
במבט ראשוני נראה שלמלכה יש מונופול על שלטון הכוורת- היא אחראית על התפתחות הכוורת ומטילה את הביצים שנהפכות לולדות ולדבורות וכן בעונות הרבייה גם לזכרים. הדבורות הפעולות אחראיות לדאוג למלכה- להאכילה, לשמור על חום גופה, על תאי הטלה נאותיים, ועל התפתחות הולדות.
מהצד השני הן גם יכולות לשלוט במהלכי המלכה. כך שאם הדבורות מרגישות שהמלכה קצת עייפה (לא מטילה היטב), הן יכולות לגרום לה להטיל לתוך תא שנקרא מלכון.בתא זה תתפתח מלכה חדשה, וכך הם יחליפו את המלכה הקיימת. לתהליך הזה קוראים "  supersedure".
למלכה יש עוקץ אך רק בשביל להרוג מלכות אחרות, והבת אף פעם לא יכולה להרוג את אמא שלה, רק את אחיותיה או מלכות אחרות.
הדבורות הרגילות חיות בקיץ כ6 שבועות ובחורף כ6 חודשים, המלכה לעומתם יכולה להגיע ל5-6 שנים.
ומה ההבדל שהופך דבורה למלכה או פועלת בעצם?
הגורם לכך נעוץ בגודל התא והמזון שמאכילים אותן- בתא המלכון הפועלות מציידות את הולד במזון מלכות שגורם לשחלות של הולד להתפתח בצורה מואצת.

מה קורה במקרה שהמלכה של הכוורת מתה?
הדבורים החכמות רוצות להמשיך את הגנים שלהם בעולם ובמקרה כזה אחת הפועלות תתחיל להטיל ביצים לא מופרות. ביצים אלו יתפתחו לזכרים שיוכלו להפרות מלכה מכוורת אחרת . כך אולי הגנים של הכוורת ימשיכו להתקיים במקום אחר.

ובכן, אחרי סקירה ראשונית זו נראה שעולם הדבורים קצת שונה משלנו. עם חוקים מרתקים ושלטון מעניין.
יש קווי דמיון, אבל יש גם שוני. אין ספק שנקבות הדבורים שולטות ביד רמה ואילו אצלנו ההנהגה היא גברית בעיקרה כבר לפחות 10,000 שנה (מהפכה חלקאית).
לא הגיע הזמן לנסות משו חדש?
שימו כוורת בגינה תנסו משו חדש (שיווק ממומן:)

היה מעניין? שתפו את הפוסט-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp